Suppo.biz – testovacia prevádza spustená

Doménu Suppo.biz už nejaký ten mesiac máme obsadenú, no len pred pár týždňami sme spustili testovaciu prevádzku pre vybraných zákazníkov na subdoménach ako: turingion.suppo.biz, fincentrum.suppo.biz … no až teraz sme updatli stránku turingion.com, konkrétne časť o produkte eShop, kde už LiveChat nie je ako plánovaná novinka (vo vývoji), ale je plne funkčný a pripravený pre nových zákazníkov v balíčku Business. Samozrejmosťou je doplnenie tejto funkcionality všetkym existujúcim zákazníkom, ktorý o tento skvelý nástroj budú mať záujem. Jeden ScreenShot z aplikácie:

image

Pomodoro Technique in Turingion

http://www.legalproductivity.com/wp-content/uploads/2010/08/pomodoro_timer.jpg 

What is the pomodoro timer?
The Pomodoro timer is a well-known productivity interval that has been shown to improve your productivity. It gives you a prescribed interval of 25 minutes of work followed by a 5-minute break. After 4 work intervals, there is a 15-minute break.

Why?
In these days we are experimenting with this technique, because the interrupt by customer mails, requirements on multiple projects, interaction with colleagues and other disturbances are beyond the normal bounds. We need to reorganize our work (working day) and it seems that this is one of the possibilities.

App
We are google-ing/ finding the best app for our need, but sometimes is the best to create the own one. Here is our solution … is really simple, no settings. Every interval starts every half an hour (e.g. 7:00, 7:30, 8:00, 8:30…). It contains only activate/deactivate button and task bar notification by synthetic voice (hint: library System.Speech).